We wczesnośredniowiecznym grodzie
To lekcja wprowadzająca w realia życia codziennego wczesnego średniowiecza – idealna jako pierwsze spotkanie z historią tej epoki. Rozmawiamy o tym:
- jak się ubierano – pokaz strojów i biżuterii różnych warstw społecznych,
- co i z czego jedzono – kilka słów o wczesnośredniowiecznej kuchni,
- jak wyglądało życie codzienne w grodzie – od domów po zajęcia codzienne,
- kim był wojownik i jaką rolę odgrywał w społeczeństwie.
Dzięki rekonstrukcjom dzieci mogą dotykać, oglądać, przymierzać i doświadczać historii wszystkimi zmysłami.


Dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym:
Zajęcia rozpoczynamy wspólną rozmową w kręgu – przez burzę mózgów i aktywne pytania dochodzimy wspólnie do tego, jak mogło wyglądać życie tysiąc lat temu. Dzieci mają swobodny dostęp do przedmiotów – mogą je dokładnie obejrzeć, przymierzyć, powąchać, a nawet… usiąść na prawdziwej owczej skórze.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym:
Zajęcia mają formę zabawy – dzieci losują obrazki ze współczesnymi przedmiotami i wspólnie z prowadzącymi szukają ich historycznych odpowiedników w prezentowanych rekwizytach. Wszystko odbywa się w spokojnej, przyjaznej atmosferze, pełnej ciekawych odkryć i śmiechu.
Opcjonalnie:
Na zakończenie lekcji istnieje możliwość wykonania własnego pudełka na skarby – inspirowanego dawnymi ozdobnymi pojemnikami na kosztowności i drobiazgi.


