Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą pasjonatów historii, interesującą się kulturą naszych przodków. Nasza uwaga skupiła się głównie na okresie wczesnego średniowiecza (słowianie, wikingowie, rusini, waregowie itd.). Zajmujemy się rekonstrukcją historyczną, rzemiosłem dawnym m.in. szyciem, tkaniem, kowalstwem, naalbindingiem, naturalnym farbowaniem. Prowadzimy historyczną kuchnię opowiadając i pokazując co kiedyś jedzono oraz w jaki sposób przygotowywano posiłki. Pokazujemy jak wyglądało życie w X wieku poczynając od ubioru, przez rzemiosła, kuchnie, obozy, muzykę, obrzędy religijne, a kończac na uzbrojeniu i walce.

Jak to się zaczęło, czyli historia „Naszego Średniowiecza”

„Nasze Średeniwiecze” powstało w 2013 roku. Wtedy funkcjonowało pod nazwą „Moje Średniowiecze” i był to autorski blog Basi Czapskiej (historycznie: Aldis). Dzieliła się ona wiedzą, publikowała tutoriale, które opracowywała, pisała artykuły, robiła eksperymenty i opisywała znaleziska. Bardzo szybko dołączyła do niej Małgosia Pelowska (historycznie: Frigg) oraz Magda Jasik (historycznie: Ud). Razem eksperymentowały, poszukiwały informacji i wspierały się w swojej pasji jednoczeście należąc do jednej z warszawskich drużyn, od której zaczęła się ich przygoda z rekonstrukcją i miłość do historii naszych przodków. Dziewczyny prowadziły warsztaty, lekcje żywej historii oraz otworzyły swój mały kramik z rękodziełem.

W 2021 roku podjęły decyzję o zmianie nazwy oraz szerszej działalności i rozwoju projektu. „Moje Średniowiecze” zmieniło nazwę na „Nasze Średniowiecze” i powiększyło się o kolejnych pasjonatów rekonstrukcji i historii.

Drużyna Isfjord Hird

W czerwcu 2021 roku część osób z jednej z warszawskich drużyn postanowiło bardziej zaangażować się w projekt jakim było „Nasze Średniowiecze”. Ich działania doprowadziły do powstania Drużyny Isfjord Hird, czyli Drużyny Lodowego Fiordu, która działa w ścisłej współpracy z inicjatywą NSa.

W ramach Drużyny zaczęło rozwijać się prężnie kowalstwo, garncarstwo, krawiectwo hitoryczne, naalbinding, walki wojów i wiele innych inicjatyw i eksperymentów historycznych.

Stowarzyszenie Nasze Średniowiecze

W lipcu 2021 roku działalność rozpoczęło stowarzysznie Nasze Średniowiecze, które jest ściśle powiązane z drużyną Isfjord Hird. W skład zarządu weszły: Barbara Czapska „Aldis” (prezes), Małgorzata Pelowska „Frigg” oraz Magda Jasik „Ud”. Stowarzyszenie ma na celu promowanie historii wczesnego średniowiecza.