Założenia ogólne

1. Jesteśmy grupą pasjonatów historii, odtwarzającą  okres wczesnego średniowiecza (słowianie, wikingowie, rusini, waregowie itd.). Zajmujemy się rekonstrukcją historyczną, rzemiosłem dawnym, walką, kuchnią historyczną, muzyką. Pokazujemy jak wyglądało życie w X wieku.

2. Każda osoba przyjęta do Drużyny (Drużynnik) posiada równe prawa oraz obowiązki niezależnie od tego jaką funkcję pełni. 

3. Każdy Drużynnik jest na równi odpowiedzialny za: dobre imię Drużyny, sprzęt, obóz, promocję drużyny, wyjazdy i spotkania itp. 

4. Każda osoba (Drużynnik i Kandydat) zobowiązana jest do aktywnego uczestnictwa w życiu oraz rozwoju Drużyny, a także szeroko pojętnej rekonstrukcji. 

5. Każda osoba zobowiązana jest do wybrania obszaru swoich zainteresowań (np. dawne rzemiosło, walka, pisanie artykułów itp.) oraz poszerzania wiedzy, umiejętności w tym zakresie oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami, wiedzą i osiągnięciami z resztą Drużyny. 

Hierarchia 

Jarl
Jest to osoba sprawująca opiekę nad Drużyną. Jarl jest osobą znaną w środowisku rekonstrukcji historycznej, posiada doświadczenie, umiejętności oraz wiedzę historyczną. Dba o dobro i rozwój drużyny, egzekwowanie regulaminu oraz praw. Posiada ostateczny, rozstrzygający głos podczas głosowań. Dowódca Drużyny pełni swoją funkcję dożywotnio i nie ma możliwości jego odwołania.

Jarl: Aldis 

Drużynnik 
Jest to pełnoprawny członek Drużyny posiadający prawo głosu. Drużynnik jest osobą aktywną:  jeździ na wyjazdy, pojawia się na spotkaniach drużynowych, zajmuje się wybranym przez siebie rzemiosłem lub walką, posiada wiedzę historyczną, bierze czynny udział w życiu ogólno-drużynowym. Organizuje wyjazdy, treningi, warsztaty. Posiada umiejętności obozowe. Dba o rozwój i dobre imię Drużyny oraz bierze za nią odpowiedzialność. 

Drużynnicy: Frigg, Ud, Kolben, Skadi, Orm, Sven, Solvar, Bjorn, Gunnar, Hild

Kandydat 
Jest to osoba starająca się o uzyskanie statusu Drużynnika, a co za tym idzie zostania pełnoprawnym członkiem drużyny. Nie posiada prawa głosu. Kandydat z pomocą swojego Piastuna uczy się podstawowych umiejętności obozowych, poznaje życie drużynowe oraz uzupełnia wiedzę dotyczącą regionu, który decyduje się odtwarzać.

Piastun
Piastunem jest pełnoprawny, pełnoletni Drużynnik. Jego zadaniem jest opieka nad powierzonym mu kandydatem: wprowadzeniem go w świat rekonstrukcji, nauczeniem podstawowych czynności obozowych oraz zasad panujących zarówno w Drużynie jak i ruchu rekonstrukcji historycznej. Kandydat zobowiązany jest konsultować swoje zakupy (materiały, wyposażenie, wykroje, znaleziska itd.) z Piastunem.

Decyzja Piastuna w sprawie posiadanego stroju, ozdób i ekwipunku jest dla Kandydata wiążąca. Piastun decyduje kiedy Kandydat, którym się opiekuje jest gotowy do przyjęcia go w poczet Drużynników. 

Hersir
Jest to dowódca wojów. Organizuje i prowadzi treningi. Dba o bezpieczeństwo walczących. Decyduje o tym, czy dany wojownik walczy bezpiecznie i może wziąć udział w bitwie i turnieju.

Hersir: Kolben


Dowódca Łuczników

Jest to osoba odpowiedzialna za sekcję łuczników. Organizuje i prowadzi treningi. Dba o bezpieczeństwo. Współpracuje z Hersirem nad ustalaniem wspólnych treningów wojów i łuczników. 

Dowódca Łuczników: Bjorn

Osoby towarzyszące, goście 
Są to osoby nie będące Drużynnikami ani Kandydatami. W wyjazdach uczestniczą na prawach Kandydata (pomagają w obozie, kuchni itd.) w miarę wolnych miejsc w namiotach (Drużynnicy oraz Kandydaci mają pierwszeństwo w wyjazdach). Osoby towarzyszące/goście za każdy wyjazd z Drużyną uiszczają dodatkową składkę w wysokości 20zł. Kandydaci muszą dostać zgodą Drużyny na zabranie swoich osób towarzyszących/gości na wyjazd. 

Stroje i ozdoby

– Posiadany stój oraz ozdoby powinny opierać się na znaleziskach archeologicznych, ikonografii, kronikach, archeologii eksperymetalnej oraz innych, wiarygodnych źródłach. 

– Strój oraz ozdoby powinny być spójne pod względem odtwarzanego regionu oraz statusu postaci. 

– Strój oraz ozdoby należy dostosować do sytuacji oraz okazji tzn. skromny strój do prac obozowych (nie kroimy marchewki i nie zmywamy naczyń w jedwabiach, obwieszeni toną biżuterii). 

W sytuacjach spornych ostateczną decyzję dotyczącą stroju, ozdób i ekwipunku podejmuje:

  • W przypadku Kandydatów – Piastun. 
  • W przypadku Drużynników – Jarl

Wyjazdy 

– Drużyna bierze udział w wyjazdach festiwalowych, zamkniętych imprezach dla rekonstruktorów, wyprawach, wewnętrznych spotkaniach drużynowych, pokazach i imprezach odpłatnych.

– Wyjazdy organizowane są przez Drużynników, którzy koordynują zapisy, składki, zabierany sprzęt oraz kuchnię. 

Zapisy 

– Na wyjazd mogą zapisać się i jechać jedynie osoby posiadające pełny strój (wyjątkiem są imprezy wewnątrzdrużynowe, na które dopuszczamy brak butów u kandydatów) oraz ekwipunek obozowy.

– Drużynnik organizujący dany wyjazd zakłada odpowiedni wątek na forum i zbiera wstępne deklaracje udziału w wyjeździe. Bliżej terminu (3 tygodnie) wyjazdu powstaje ostateczna lista osób jadących oraz ustalana jest składka na jedzenie i termin (3 tygodnie przed wyjazdem) jej uiszczenia.

Rozliczanie wyjazdu

– Drużyna za wyjazdy rozlicza się wspólnie – każdy ponosi takie same koszty wyjazdu (przedstawiamy paragony za wspólne jedzenie, benzynę, bilet pociągowy itp.). Skarbnik na podstawie poniesionych przez każdego uczestnika wyjazdu kosztów ustala “średnią wyjazdową” i informuje na forum uczestników o nadpłatach i niedopłatach. 

– Wyjątkiem od wspólnych rozliczeń są opłaty za autostradę. To rozliczają między sobą kierowca i pasażerowie danego samochodu. 

– Przed wyjazdem osoba go organizująca ustala obowiązkową składkę na jedzenie (zazwyczaj około 50zł) i paliwo (wysokość w zależności od ilości samochodów i odległości imprezy) oraz termin do którego należy wpłacić pieniądze do Skarbnika. Uiszczenie składki jest jednoznacznym potwierdzeniem swojego udziału w danym wyjeździe (brak składki skutkuje wykreśleniem z listy wyjazdowej). Kiedy składka jest opłacona, a dana osoba jednak nie jedzie na wyjazd składka przepada na rzecz Drużyny. 

– Samochody wiozące sprzęt oraz zakupy drużynowe otrzymują od drużyny drobną rekompentatę (na sprzątanie oraz amortyzacje samochodu) w wysokości 5zł od osoby na samochód. 

– Brak uregulowanych składek oraz rozliczeń wyjazdowych skutkuje zawieszeniem na wyjazdy. 

Pakowanie i rozpakowywanie sprzętu 

Sprzęt pakowany jest przed wyjazdem wspólnie. Oznacza to tyle, że Drużynnicy oraz Kandydaci jadący na dany wyjazd spotykając się w miejscu przechowywania sprzętu i pakują go wspólnie na wyjazd (możliwa jest rotacja: raz jedni, raz drudzy) oraz rozpakowują po wyjeździe. 

Kuchnia 

Główne posiłki podczas wyjazdów (śniadanie, obiad, biesiada czyli kolacja) przygotowywane są wspólnie. Na półprodukty pobierana jest składka przed wyjazdem. Osoba odpowiedzialna za kuchnię na danym wyjeździe odpowiednio wcześniej przedstawia drużynie menu na cały wyjazd oraz robi zakupy drużynowe, a także odpowiedzialna jest za dowiedzenie się czy organizator zapewnia jakieś wyżywienie lub półprodukty. 

Staramy się gotować potrawy oraz spożywać produkty dostępne we wczesnym średniowieczu. W związku z czym nie jemy np. pomidorów, czy ziemniaków, których nie znano na terenach przez nas odtwarzanych. 

Przyjazdy oraz wyjazdy z festiwalu/imprezy

– Na wyjeździe zjawiamy się w piątek lub w sobotę danego dnia. Z racji tego, że członkowie drużyny mają różne prace zawodowe i sytuacje życiowe nie możliwe jest ustalić dla wszystkich jednakowej godziny i dnia zbiórki. Każda osoba jadąca na dany wyjazd dociera na niego tak szybko jak to jest możliwe. 

– Z wyjazdu wyjeżdżamy WSZYSCY RAZEM. Nie ma możliwości wyjechania wcześniej i zostawienia Drużyny ze składaniem i pakowaniem obozu. Zawsze wcześniej podana jest godzina zakończenia imprezy, albo godzina o której Drużyna się zbiera do wyjazdu. Uczestnicy wyjazdu wyjeżdżają dopiero jak ostatni samochód zostanie spakowany. 

Wypadki podczas imprezy 

Zdarza się, że podczas festiwalu/imprezy ktoś może ulec mniejszemu bądź większemu wypadkowi (szczególnie osoby walczące). Kontuzja danej osoby nie jest jej prywatną sprawą, tylko drużynową. Jeśli Jarl (bądź kiedy nie ma Jarla to osoba kierująca wyjazdem) uzna, że konieczna jest pomoc medyczna (np. wyjazd do szpitala) jest to decyzją wiążącą. 

Finanse i składki 

– Sprzęt drużynowy finansowany jest ze składek oraz środków pozyskanych Drużynę. 

– Składka miesięczna wynosi 15zł od osoby. 

– Składki płacą wszyscy Drużynnicy oraz Kandydaci od momentu zdecydowania się na kandydowanie do Drużyny. Kandydat wnosi pierwszą składkę za trzy miesiące z góry.

– Pieniądze drużynowe przechowywane są w Skarbcu (konto drużynowe). Opiekę nad finansami drużyny sprawuje Skarbnik. 

Skarbnik: Kolben


Namioty prywatne 

1. Dopuszczamy namioty typu: łodziówka, saks, stożek 

2. Dopuszczamy możliwość posiadania namiotów prywatnych pod pewnymi warunkami: 

– Osoba, która chce zabrać namiot prywatny musi mieć jak go przetransportować oraz znać jego dokładne wymiary. 

– Chęć zabrania namiotu prywatnego musi być zgłoszona podczas zapisywania się na dany wyjazd – na forum, w danym poście. Brak wcześniejszego zgłoszenia skutkuje brakiem zgody na zabranie namiotu prywatnego. 

– Ostateczną decyzję czy możesz zabrać namiot prywatny podejmuje osoba organizująca wyjazd w porozumieniu z Jarlem i/lub Kolbenem. Może zdarzyć się tak, że mimo zgłoszenia chęci zabrania prywatnego namiotu organizator danego wyjazdu odmówi z uwagi na ograniczone miejsce na danym wyjeździe. 

– Namioty drużynowe mają pierwszeństwo przed namiotami prywatnymi.


Stowarzyszenie 

1. Drużyna działa pod opieką Stowarzyszenia Nasze Średniowiecze. 

2. Członkiem stowarzyszenia może zostać JEDYNIE pełnoprawny Drużynnik, który musi

– wypełnić deklarację członkowską 

– podpisać oświadczenie, że nie jest karany oraz nie widnieje w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym

3. Stowarzyszenie finansuje swoje cele statutowe z grantów oraz konkursów. 

4. Część rzeczy kupowanych z grantów jest oddawana pod opiekę konkretnym członkom stowarzyszenia. Osoba, która „dostaje” daną rzecz musi podpisać dokument odbioru danej rzeczy oraz zobowiązania się oddania jej drużynie w przypadku kiedy odeszłaby z drużyny i stowarzyszenia.