Skarb Gnieźnieński – bogactwa królów i zwykłych ludzi

W ramach cyklu warsztatów towarzyszących wystawie „1025. Narodziny Królestwa”, w Muzeum Historii Polski odbyły się dzisiaj kolejne zajęcia pt. „Skarb Gnieźnieński – bogactwa królów i zwykłych ludzi”. Tym razem uczestnicy mieli okazję przenieść się do czasów średniowiecznych w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czym było bogactwo w przeszłości i jak różniło się ono od dzisiejszego rozumienia tego pojęcia.

Warsztaty poprowadziły niezastąpione Aldis, Frigg – nauczycielki i pedagodzy specjalni z wieloletnim doświadczeniem – oraz Solvar, który dodał zajęciom unikalnego kolorytu i inspirującego podejścia do tematu.

Czym jest bogactwo? Refleksja przez wieki
Rozpoczęliśmy od rozmowy o tym, czym jest bogactwo dla nas dzisiaj, a czym mogło być dla mieszkańców średniowiecznej Polski. Czy bogactwo królów – złote ozdoby, drogie tkaniny i cenne naczynia – było tym samym, co dla zwykłych ludzi, którzy posiadali prostsze, ale równie wartościowe przedmioty codziennego użytku?

Skarby dawnych czasów
Podczas zajęć oglądaliśmy rekonstrukcje średniowiecznych przedmiotów: złote ozdoby, korale, samity (bogate tkaniny) i prostsze, „biedniejsze” artefakty, które były równie ważne w życiu zwykłych ludzi. Następnie uczestnicy udali się na wystawę, by zobaczyć prawdziwe skarby z przeszłości.

Wśród eksponatów znalazły się m.in. diadem płocki, kielich Dobrówki, orant z Kwieciszewa, ozdobne monety oraz fragmenty dekoracyjnych szkatułek, które skrywały cenne przedmioty w dawnych czasach. Te historyczne świadectwa pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć, jak różnorodne były formy bogactwa w średniowieczu.

Twórczość na zakończenie
Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników mógł stworzyć własną szkatułkę na skarby. To praktyczne zadanie, pełne kreatywności i zaangażowania, było idealnym zwieńczeniem dnia i pozwoliło dzieciom oraz dorosłym zabrać ze sobą kawałek średniowiecznej historii do domu.

Zapraszamy na kolejne warsztaty!
Warsztaty „Skarb Gnieźnieński” to nie tylko okazja do poznania historii, ale także do refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę cenne. Jeśli nie mieliście okazji wziąć udziału w tym wyjątkowym spotkaniu, śledźcie nasze kolejne wydarzenia – każdy warsztat to niezapomniana podróż w czasie. Do zobaczenia w Muzeum Historii Polski!

Fot. MHP

Fot. MHP

Written by Nasze Średniowiecze