Wojna i pokój we wczesnym średniowieczu – warsztaty historyczne
24 października mieliśmy przyjemność poprowadzić jednodniowe warsztaty historyczne pokazując życie wczesnośredniowiecznej wioski w czasie pokoju i w czasie wojny. Ich kontunuacją był otwarty trening, który odbył się 28 listopada.
Dla odwiedzających nas przygotowaliśmy kilka stanowisk edukacyjnych.
Kuchnia
Na stanowisku kuchennym można było zapoznać się z wyposażeniem kuchennym używanym we wczesnym średniowieczu, spróbować podpłomyka i wędzonego białego sera oraz popatrzeć jak gotuje się nad ogniskiem.
Frigg oraz Aldis chętnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu gotowania, historii i tego skąd właściwie wiemy co jedzono tysiąc lat temu.
Stanowisko tkackie
Wełna, len i jedwab. To materiały, które można było dotknąć i ubrać na stanowisku tkackim. Dziewczyny pokazywały jak robiono ubrania we wczesnym średniowieczu. Opowiadały i prezentowały naalbinding (czyli sztukę dziergania igłą), tkanie krajek oraz szycie. Opowiadały dlaczego wełna była tańsza niż len. Dla najmłodszch największą atrakcją była możliwość dotknięcia prawdziwych kokonów jedwabników, z których powstaje jedwab.
Kowal
Na stanowisku kowala można było obejrzeć wczesnośredniowieczną kuźnię. Znad buchającego żarem paleniska Knut opowiadał o rzemiośle, funkcjonowaniu kuźni. Pokazywał jak wyglądało wykuwanie przedmiotów dnia codziennego takich jak np. noże.
Garncarz
Stanowisko garncarskie było największą atrakcją dla odwiedzających nas dzieci, które mogły ulepić własne kubki i miski. Kottur oraz Freydhis i Solvar pokazywali jak robiło się nayczynia z gliny na kole garncarskim oraz wprowadzali odwiedzających w tajniki suszenia i wypału naczyń.
Wojowie
Stanowisko wojów było jednnym z najchętniej odwiedzanych stanowisk. Orm oraz Kolben prezentowali broń oraz ekwipunek woja i łucznika. Chętni mogli przymierzyć kolczugę, potrzymać tarczę i miecz, a także powalczyć bezpieczną bronią i nauczyć się podstawowych kroków.
W środku dnia wojowie (Kolben, Orm, Knut, Kottur) zrobili pokaz uzbrojenia oraz walki.
Dziękujemy Wiosce Żywej Archeologii na warszawskim Bródnie, w której mogliśmy zrealizować warsztaty.
Projekt został dofinansowany w ramach projektu Mazowsze Lokalnie realizowanego przez stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKiAL oraz fundację Fundusz Współpracy ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz budżetu Województwa Mazowieckiego.