Tutorial: Suknia z Pskova cz. I

Cieszymy się, że możemy oddać w Wasze ręce pierwszą część tutorialu o tym jak uszyć plisowaną suknię z Pskova. Tutorial został stworzony przez naszą przyjaciółkę Herdis z Ilmen Hird Drużyna Wareska.

Zapraszamy do czytania, oglądania oraz szycia! 🙂 

                 Jak każdy projekt tak i ten rozpoczynamy od zakupu właściwego materiału w odpowiedniej ilości. Jako, że w oryginale suknia została wykonana z lnu barwionego na odcień niebieskiego, zdecydowałam się na zakup lnianej tkaniny w zbliżonym kolorze. Przed zakupem warto zdjąć wymiary i zrobić wstępny szkic wykroju, aby zakupić odpowiednią ilość materiału.

Przed przystąpieniem do szycia pierzemy i suszymy tkaninę. Wiele tkanin ma to do siebie, że w pierwszym praniu kurczy się i strzępi co wpływa na ilość materiału, która pozostaje do wykorzystania.

Przed przystąpieniem do szycia przygotowujemy niezbędne przybory: miarę krawiecką, ostre nożyczki, mydełko/kredę/ołówek (polecam kredę krawiecką w formie kredki), długą linijkę lub listewkę (dobrze sprawdzi się też np. kij od mopa).

Następnym krokiem jest dokładne naniesienie wykroju kredą na materiał i wycięcie. Tkaninę przed przystąpieniem do rozrysowania wykroju można uprasować, ale nie jest to niezbędne do prawidłowego wykonania wykroju.

Dwa duże prostokąty to przód i tył sukni, dwa trapezy to rękawy, dwa małe kwadraciki to kliny pod pachy (w przypadku sukni z Pskova są one opcjonalne, suknia jest luźna, dlatego można je pominąć), dwa duże kwadraty to przyramki. Krój sukni nie wymaga wszycia klinów bocznych.

Następnie przystępujemy do formowania sukni. Po rozłożeniu dużych prostokątów krótszymi bokami do siebie, umieszczamy pomiędzy nimi dwa duże kwadraty. Następnie spinamy brzegi szpilkami, musimy przy tym pamiętać o pozostawieniu ok. 1 cm na zabezpieczenie szwów.

Do zszycia głównych elementów sukni najlepiej sprawdzi się szew za igłą, który swoją wytrzymałością i estetyką dorównuje szwom maszynowym.

Po zszyciu powyższych czterech elementów przechodzimy do zabezpieczenia szwów (zabezpieczenie można również wykonać na koniec, po zszyciu wszystkich elementów sukni). Szew można zabezpieczyć na kilka sposobów, jednym z najsolidniejszych sposóbów jest zagięcie krawędzi i przyszycie szwem na okrętkę.

Nastęnie przystępujemy do wykonania dekoltu. Najpierw musimy się zdecydować, który z prostokątów będzie przodem, a który tyłem. Wybieramy dowolny prostokąt. Na tym, który stworzy przód sukni odmierzamy środek, zaznaczamy go, a następnie pionową linią rysujemy rozcięcie na taką głębokość jaką chcemy. Głębokość rozcięcia będzie zależna od wymiarów i preferencji osoby, która będzie nosić tę suknię. Przypuszcza się, że suknie z rozcięciem mogły być preferowane przez kobiety karmiące piersią, więc może być ono bardzo głębokie.

Krawędzie rozcięcia lekko podwijamy i zabezpieczamy przed strzępieniem się krawędzi materiału.

Po zabezpieczeniu rozcięcia nadchodzi czas na wykonanie najbardziej charakterystycznego elementu sukni z Pskova, czyli plisowanego dekoltu. Mniej więcej co 1,5 cm zaznaczamy kredą linią, która posłużymy nam za punkt odniesienia przy zaginaniu materiału.

Następnie zginamy materiał i przypinamy plisy szpilką. Najwygodniej będzie wbijać szpilki pionowo do krawędzi materiału.

Plisy zszywamy szwem za igłą poziomo do krawędzi materiału.

Analogicznie postępujemy z tyłem sukni i plisami na przyramkach.

Następnie wycinamy cienki pasek materiału równy co najmniej dwukrotności obwodu szyji osoby, która będzie nosić tę suknię. Pasek posłuży do zabezpieczenia plisów i do wiązania dekoltu. Pasek przypinamy szpilkami do plisów na całe długości dekoltu. Pilnujemy, żeby po obu stronach rozcięcia pozostały nam kawałki paska o równej długości.

Pasek przyszywamy do plisów z obu stron. Możemy to zrobić dowolnym szwem, w tym wypadku zdecydowałam się na „brzydszy” szew na okrętkę po wewnętrznej stronie dokoltu i na „ładniejszy” szew za igłą po stronie zewnętrznej.

Po przyszyciu paska do dekoltu pozostaje nam uszycie końcówek, którymi zawiążemy nasz dekolt. Krawędzie zaginamy do środka, następnie składamy na pół i zszywamy do środka tak, aby powstały tasiemki o odpowiedniej szerokości.

I gotowe! Najważniejszy element sukni z Pskova jest już gotowy 🙂

W częsci drugiej (którą znajdziecie klikając TUTAJ) pokażę jak wykonać rękawy i korpus sukni.

Written by Nasze Średniowiecze